«

»

sep 11

Košarkaši BiH poraženi u Mejdanu, Rusija slavila pobjedu /FOTO/

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pretpjela je drugi poraz u kvalifikacijama za Eurobasket 2017.

Bolji od BiH u tuzlanskom Mejdanu bili su Rusi koji su slavili pobjedu 67:78 (22:12, 17:19, 12:24, 16:23). Rusija je ostvarila treću pobjedu u kvalifikacijama i drugu protiv BiH te osigurala prvo mjesto i plasman na Eurobasket. S druge strane, košarkašima BiH ostale su minimalne šanse za plasman, s obzirom na to da će učešće na Eurobasketu osigurati pobjednici grupa i četiri od sedam drugoplasiranih ekipa.

Igrači BiH ponovo su prikazali dva različita poluvremena, prvo u kojem su u potpunosti nadigrali favorizirane Ruse, te drugo u kojem im ništa nije polazilo za rukom.

Izabranici Damira Mulaomerovića, nošeni velikom podrškom oko 6.000 navijača, sjajno su odigrali prvu četvrtinu koju su riješili u svoju korist 22:12. Dobro su nastavili i u drugoj, a u 17 minuti prednost su trojkom Mirze Teletovića podigli na nevjerovanih 34:18.

U finišu poluvremena Rusi su uspjeli smanjiti prednost domaćina na samo osam poena, kada su najavili potpuni preokret.

Nastavak je donio smušenu igru bh. igrača što su Rusi na svaki način koristili. Smanjivali su našu prednost a Bikov je u 26. minuti pogodio za vođstvo gostiju 45:47. U 29. minuti Vorontsević je donio ruskoj reprezentaciji do tada najveće vodstvo 48:55, ali su do kraja treće četvrtine bh. košarkaši uspjeli smanjiti na obećavajućih 51:55.

Na početku posljednje četvrtine naša selekcija je održavala korak za Rusima pogotkom Jusufa Nukrića za 58:62. Karašev je u 34. minuti trojkom povećao vodstvo izabranika Sergeja Bazarevića na 58:65, ali je Nemanja Gordić u narednom napadu uzvratio na isti način za 61:65.

No razigrani Rusi nisu dopustili iznenađenje pa su u 36. minuti koševima Mozgova i Koroševa otišli na 61:69, a nedugo zatim trojkom su postigli +10 (62:72).

Prednost nisu ispuštali i na kraju su zasluženo pobijedili, čime su srušili nepobjedivnost Mejdana.

Najefikasniji u bh. reprezentaciji bio je Mirza Teletović sa 23 poena, Jusuf Nurkić upisao je “double-double” učinak od 18 poena i 13 skokova, dok je Milan Milošević postigao deset poena.

U reprezentaciji Rusije Timofey Mozgov postigao je 17 poena, Andrey Vorontsevich 16, a Sergej Karašev 15 poena.

Košarkaši BiH kvalifikacije završavaju 14. septembra gostovanjem u Švedskoj.